ابلاغ مصوبه هزینه بهای خدمات صدور مجوز بهره برداری سالانه از ساختمان ها و واحدهای قابل بهره برداری مطابق با طرح تفصیلی

ابلاغ مصوبه هزینه بهای خدمات صدور مجوز بهره برداری سالانه از ساختمان ها و واحدهای قابل بهره برداری مطابق با طرح تفصیلی

ابلاغ مصوبه هزینه بهای خدمات صدور مجوز بهره برداری سالانه از ساختمان ها و واحدهای قابل بهره برداری مطابق با طرح تفصیلی
ابلاغ مصوبه درخصوص هزینه بهای خدمات صدور مجوز بهره برداری سالانه از ساختمان ها و واحدهای قابل بهره برداری مطابق با طرح تفصیلی طی مصوبه شماره 97/3115/ص مورخ 1397/8/19 شورای اسلامی شهر شیراز که طی نامه شماره ص5641/7253/97 مورخ 1397/9/7 به تایید فرمانداری فارس رسیده است به شرح ذیل می باشد:
ماده واحده:
ساختمان ها و واحد‌های قابل بهره برداری که مالکان آنها تقاضای بهره برداری و استفاده از املاک خود به صورت یک ساله در کاربری های مجاز به استقرار و کاربری های با شرط استقرار در طرح تفصیلی شهر می باشند شهرداری می تواند درخواست مذکور را بررسی و نسبت به تنظیم توافقنامه بهای خدمات صدور مجوز فعالیت سالانه با متقاضی به شرح فرمول های ذیل و به قیمت روز اقدام نماید.
                                                                                                                          k×BP×S = هزینه بهای خدمات صدور مجوز فعالیت سالانه
S : مساحت (مساحت زیربنا)
BP : قیمت فروش هر متر مربع آپارتمان مصوب شورای اسلامی شهر
K:
از جدول ذیل برای هر نوع مجوز کاربری بر اساس ردیف مربوطه اعمال می گردد:
 
ردیف مجوز بهره برداری K ضریب
1 تالارهای پذیرایی 10%
2 کافی شاپ، کافی نت، مزون عروس، آژانس مسافرتی، عکاسی و آرایشگاه 7%
3 اداری، دفترکار و شرکت های خدمات عمومی دولتی 4%  
4 صنعتی، کارگاهی، تولیدی و انبارداری 3%
5 فضاهای اداری ‏- آموزشی دولتی، آموزشگاه های زبان های خارجی، آموزشگاه های برگزار کننده دوره های آموزش دروس مدارس و کنکور، اماکن ورزشی مخصوص بیلیارد و بولینگ، شهربازی ها و آموزشگاه های عالی غیرانتفاعی 2%
6 آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای، کشتارگاه های دام و طیور حریم شهر، فضای مسقف کلینیک ها،‌ درمانگاه ها و اورژانس شخصی 1%
7 سالن های نمایش، همایش، کنفرانس، اجتماعات و جلسات 1%
8 کلیه فضاهای مورد استفاده مرتبط با فعالیت موسسات خیریه عام المنفعه، مهد کودک، مدارس دولتی و حوزوی، مساجد، حسینیه ها،‌ نگارخانه ها و نمایشگاه های عکس و آثار هنری، پارکینگ های عمومی،‌ اماکن ورزشی (به جز بیلیارد و بولینگ)، مشاغل خانگی، واحدهای اقامتی، آموزشگاه های آزاد هنری ، موسسات فرهنگی و هنری دارای مجوز فرهنگ و ارشاد و مدارس غیرانتفاعی 0
 
تبصره 1: در مواردی که شهرداری بنا به تقاضای متقاضیان با فعالیت سالانه به شرح مذکور در این مصوبه موافقت می کند، بایستی در قالب اخذ تعهد و تنظیم توافقنامه با متقاضیان فعالیت، برای مدت مورد توافق اقدام نماید.
تبصره 2: صدور مجوز فعالیت سالانه موضوع این مصوبه صرفاً در صورتی صادر می گردد که صدور مجوز با ضوابط فنی، شهرسازی، ترافیکی، آلودگی محیط زیست و... مغایرت نداشته باشد و درخصوص ضوابط شهرسازی اخذ نظریه کتبی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری ضروری است.
تبصره 3: در مواردی که بهره برداری از املاک بر اساس تقاضای مالک یا اشخاص مجاز و موافقت مراجع ذیصلاح یا در نتیجه صدور رأی کمیسیون ماده 100 تعیین یا متعین می گردد، عوارض و سایر هزینه های متعلقه وفق مقررات جاری و دستورالعمل‌های مربوطه به نرخ روز محاسبه و اخذ می گردد و هیچ گونه ارتباطی با وجوه پرداخت شده وفق این مصوبه ندارد. بدیهی است در این گونه موارد، از زمان پرداخت عوارض و تغییر کاربری املاک و یا تعیین کاربری، وصول بهای خدمات موضوع این مصوبه برای اینگونه املاک منتفی خواهد بود.
تبصره 4: صدور مجوز فعالیت سالانه بر اساس مراتب فوق صرفاً جهت فعالیت یک ساله بوده و هیچ گونه حق دیگری تحت هر عنوان برای ذینفع ملک اعم از بهره بردار، مالک و مستأجر آن ایجاد نمی‌نماید. شهرداری می‌تواند پس از انقضای مدت یک سال از ادامه کار جلوگیری و یا با اخذ بهای خدمات اجازه فعالیت سالانه وفق مقررات و براساس قیمت روز، نسبت به تمدید مجوز اقدام نماید.
تبصره 5: پرداخت بهای مذکور، تغییر کاربری محسوب نمی‌گردد بلکه صرفاً بابت فعالیت برای مدت زمان یک سال می باشد که بهای آن پرداخت گردیده و به منزله تایید ضوابط قانونی احداث ساختمان مجاز و سایر وجوه حقوقی و فنی آن نیست و این مجوزها هیچگونه حقوق پایدار و معنوی مثل سرقفلی، ‌حق پیشه و غیره ( به استثنای فعالیت تعیین شده در مدت زمان مندرج در مجوز صادره ) در آن،‌ ایجاد نمی کند.
تبصره 6: بهای دریافتی صرفاً جهت اجازه فعالیت در ملک به مدت یک سال بوده و از زمان صدور مجوز قابل وصول می باشد و  نافی وصول سایر عوارض قانونی متعلقه نخواهد بود.
تبصره 7: بر اساس تبصره ذیل بند 24 ماده 55 قانون شهرداری و... ، احداث مطب پزشکان، فعالیت دفاتر وکالت، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، روزنامه و مجله و دفتر مهندسی و مطب پزشکان و حرف وابسته پزشکان مشمول این مصوبه نمی گردند.
 
 
 


۱۳۹۷/۰۹/۱۸
منبع : اداره کل تشخیص و وصول درآمد
تعداد بازدیدها : ۳۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss